Başbakan Binali Yıldırım’ın 2017’yi ‘Bilişimde Gelişim Yılı’ ilan etmesi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017-2018 eğitim öğretim yılında kodlama eğitimini müfredata alacağını açıklamasından ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü de çalışmalarına başladı. İzmir EBA(Eğitim Bilişim Ağı) Ekibi 21. Yüzyıl becerilerinden biri olan “Kodlama” üzerine çeşitli planlamalar yapmıştır. Bu kapsamda ilk başta Haziran 2017 tarihinden itibaren bilişim teknolojilerine ve teknolojik gelişmelere meraklı öğrencilerin kodlama ile tanışması ve elektronik devre kartlarını kullanarak robot tasarımı, günlük hayattaki teknolojik cihazların çalışma prensiplerini gerçekleştirebilmesi için “Robokod İzmir Yaz Okulu” projesini hayata geçirmiştir. Proje kapsamında yaz tatili boyunca haftada 5 gün olarak planlanan eğitimler ile öğrencilerin basitleştirilmiş kodlama yöntemleriyle eğlenerek kodlamayı, algoritmik düşünmeyi ve problem çözmeleri planlanmıştır.

Yaz tatili sonrasında öğrencilerin ve velilerin geri dönütleri doğrultusunda, her öğrenim kademesindeki öğrencilerimizin bilgisayar başında geçirdikleri zamanı daha verimli bir şekilde geçirebilmeleri için İzmir EBA Ekibi olarak Robokod İzmir Projesini tüm ilçelere yaymak konusunda planlamalar yapılmıştır. Bu kapsamda ilk etapta 5 ilçede Robokod Eğitim Merkezlerinin kurulması için gerekli çalışmalar yapılmıştır.

Robokod Eğitim Merkezleri’nin aktif bir şekilde kullanılması her düzeyden öğrencinin eğitim alabilmesi, hayal dünyalarında yarattıkları projelerin gerçekleştirilebilmesi için kendilerine kılavuzluk etmeleri amacıyla eğitmen eğitiminin yapılması planlanmıştır. Böylelikle öğrenciler kontrollü bir şekilde eğitim görecek kodlama ve robotik hakkında daha detaylı bilgilere sahip olacaklardır. Tüm robotik ve kodlama merkezlerinde birlikteliğin sağlanması amacıyla İzmir EBA Ekibi içerisinde oluşturulan koordinasyon birimi aracılığı ile eğitim içerikleri hazırlanarak eğitimlerde kullanılması planlanmıştır.

Projenin hayata geçmesiyle birlikte ilimizde kodlama ve robotiğe ilgi duyan ancak çeşitli sebeplerle yapmak istediklerinin yapamayan öğrencilerimizin geleceğe daha umutlu bir şekilde bakmaları sağlanacaktır.

top
X