Özel Eğitim Öğrencilerinden Mars Robotu

İzmir EBA Ekibi, FATİH Projesi kapsamında eğitimde fırsat eşitliğini her kesime ulaştırmak için çalışmaya devam ediyor. Daha önce işitme engelli öğrencilerle “sessiz kodlama” adıyla robotik ve kodlama etkinlikleri düzenleyen İzmir EBA, benzer bir etkinliği “özel kodlama” adıyla zihinsel engelliler alanında da gerçekleştirdi. Özel eğitim öğrencileri, Mars keşif robotunun benzerini yaptılar.

İzmir- Özel eğitimde gerçekleştirilecek küçük parçalardan yapısal bütünlüğe ulaşmayı sağlayan atölyeler; öğrencilerin küçük kas becerilerin geliştirilmesi, iletişim becerilerinin arttırılması, alıcı ve ifade edici dil gelişimine katkı sağlaması, bilişsel düzeylerinin arttırılması, yapacakları lego benzeri modellemelerle ürün elde etmeleri ve özgüven sahibi olma yönünde olumlu etkileri olmaktadır. Bu becerilerin öğretimi, özel gereksinimli öğrencilerin öğrenim sorunu olan dikkat sürelerini arttırma ve algılarını geliştirmede destekleyici çalışmalar olarak yapılmaktadır.

Bu doğrultuda ve alandan gelen taleple harekete geçen İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü EBA İçerik Geliştirme Ekibi, özel eğitim alanında robotik ve kodlama etkinlikleri gerçekleştirmeye başladı. Bunun ilk adımı, geçtiğimiz günlerde Bornova Tülay Aktaş İşitme Engelliler Okulu’nda “sessiz kodlama” etkinliğiyle gerçekleştirildi. İşitme engelli öğrencilere kodlama ve robotik eğitimi verildi. İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi tarafından başlatılan bu çalışma, Türkiye’de büyük yankı buldu.

Özel eğitim öğrencileri için kodlama ve robotik eğitimi çalışmasının devamı, geçtiğimiz hafta Konak Ahmet Şefika Kilimci Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde yapıldı. “Özel Kodlama” adı verilen etkinliğe 12 öğrenci katıldı. İki farklı atölye çalışması şeklinde planlanan etkinliğin ilk aşamasında öğrenciler, legolarla parçalardan bütüne ulaşan değişik tasarımlar oluşturdular.

İkinci aşamada ise öğrencilerin her birine robotu oluşturacakları birer set verildi. Öğretmenlerimiz eşliğinde, öğrencilerin parçaları basitçe nasıl bir araya nasıl getirecekleri, etkileşimli tahta üzerinde adım adım gösterildi. Bu yönergelerle, özel eğitim öğrencilerimiz, Mars’a gönderilen keşif robotunun küçük bir benzerini oluşturdular.

Eğitmenlerimiz Robotime ekibindenHikmet Kağan Çetin ve Meltem Türkmen tablet ve etkileşimli tahtayı kullanarak, basit seçim komutlarıyla, bu robotun nasıl programlanıp, hareket ettirileceğini gösterdi.

Etkinliğin en mutlu anı, kendi yaptıkları robotlarını hareket ettirdiklerinde, öğrencilerimizin yüzündeki başardıkları işten kaynaklanan coşkulu sevinç oldu.

İzmir EBA, özel eğitimde kodlama çalışmalarını yıl boyunca devam ettirecek.

You can build more powerful website than you think.

Kodla

top
X