Herkesin bilgisayar programlamayı öğrenmesi gerek. Çünkü insana düşünmeyi öğretir.

Steve Jobs

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından alınan karar ile 7-22 Ekim 2017 tarihleri arasında tüm Avrupa ülkelerinde çeşitli etkinliklere sahne olan Kodlama Haftası (CodeWeek), İzmir EBA İçerik Geliştirme Ekibi’nin İzmir’in 30 ilçesinde organize ettiği etkinliklerle kutlandı.

21. yüzyıl becerilerinin tüm seviyelerdeki öğrencilerimize kazandırılmasını amaçlayan etkinliklerimizi;

başlıkları altında gerçekleştirdik.

İlkokul Öğrencileri Geleceği Kodluyor

İlimizdeki ilkokullarda yapılan etkinliklerde FATİH Projesi bileşenleri de kullanılarak yapılan kodlama etkinlikleri ile öğrencilerimiz küçük yaşta kodlama ile tanıştılar.

Ortaokul Öğrencileri Geleceği Kodluyor

Öğrencilerimiz, özellikle Bilişim Teknolojileri ve Yazılım derslerinde olmak üzere bütün derslerinde kodlama ile içli dışlı oldu; robotik konusunda bilgilendi ve “bilgi işlemsel düşünme” yeteneklerini geliştirdiler…

Lise Öğrencileri Geleceği Kodluyor

Lise öğrencilerimizin kodlama uygulamalarına gösterdiği ilginin yanında özellikle Meslek Lisesi öğrencilerimizin geliştirdiği uygulamalar ve robotlar dikkat çekti.
İlimiz merkez ilçelerinde bulunan 70 meslek lisesinden gelen öğrenci ve öğretmenlerimiz, Bornova Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen Kodlama Haftası Etkinliğinde; “Endüstri 4.0 nedir?”, “Eğitimde Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik”, “Proje Tabanlı Eğitim Çalışmaları” ve “Okullarda Robot Kulübü Kurulumu ve Yönetimi” konularında okul öğretmenlerimiz ve İzmir EBA İçerik Geliştirme Ekibinin sunumlarını izledi. Sonrasında ise okul öğrencilerinin hazırladığı projelerin sergilendiği salona geçen katılımcılar, burada öğrenciler ve öğretmenlerden projeler hakkında bilgi aldı.

Sergi alanındaki masalarda;
• Dünya Robot Olimpiyatları’nda (WRO) Kosta Rika’ya gitme hakkı kazanan Sürdürülebilir Sanal Şehir (VAS City- Virtualized Augmented Sustainable City) Maketi, Sanal Dünyası üzerinde görüntü işleme ve Sanallaştırılmış VR Şehir Turu
• Yaşamda Kalite Yarışması Türkiye Birincisi “SÜPÜRGEÇ”
• Terazi 4.0: Terazi ile ürün ayrımı yapan, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik destekli Endüstri 4.0 tabanlı otomasyon sistemi
• RFID 4.0: RFID tabanlı, ürün ayrımı yapan, SQL Server veri tabanına, artırılmış gerçeklik ve görüntü işlemeli güvenlik sistemine sahip otomasyon seti
• Akıllı Ev 4.0: Raspberry PI ve PHP tabanlı, cep telefonu ve internet üzerinden kontrol edilebilen akıllı ev
• Haydi Odaklan: Zihin kontrollü, odaklanmayı ve dikkati artıran, görüntü işleme destekli eğitim seti
• Robot Eğitim Seti
• Mekanizma Eğitim Seti
• Adım Motorlu İndeksleme Projesi
• Parça Nakil Eğitim Seti
• Üç boyutlu yazıcı uygulamaları
• 360 derece video çekme ve hazırlama
• Eğitimde sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik kullanımı
ile ilgili çalışmalar katılımcılar tarafından büyük bir ilgi ile incelendi.

 İmam Hatip Öğrencileri Geleceği Kodluyor

İmam Hatip Liseleri ve Ortaokullarında yapılan etkinliklerimizin yanı sıra; Ege Üniversitesi ile yapılan işbirliği protokolümüz doğrultusunda, Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü (BÖTE) 4. sınıf öğrencileri, bu okullarımıza misafir olarak Arduino eğitimleri verdiler.

Engelleri Kaldırmaya “Kodlandılar”

Bütün öğrencilerimizin kodlama becerilerini geliştirmek isteğiyle düzenlediğimiz etkinliklerimizde, işitme engelli öğrencilere kodlama eğitimi ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş olduk.

İşaret dili öğretmenimiz Adnan ÜRERER ile birlikte yapılan eğitimlerde, öğrencilerimiz temel kodlama becerilerinin yanında, robot setleri kullanarak hayallerindeki robotları da tasarladılar.

 

top
X